2024-02-18 15:10:11

Terenska nastava povijesti učenika osmih razreda u Kastvu i Lipi

Učenici osmih razreda posjetili su Kastav i Lipu kako bi saznali više o  Drugom svjetskom ratu na području Primorja i Istre te na taj način obilježili Dan sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti.

Proučavanje povijesti zahtijeva veliku količinu mašte. Kako bi se shvatio svijet kakav je nekada bio potrebni su tekstovi za čitanje, slike za pregledavanje i svjedočanstva za preslušavanje. Posjete povijesnim mjestima ili spomenicima daju odgovore na pitanja: "Kako je ovdje nekada bilo?  Tko je stajao tu gdje mi sada stojimo? Kako su izgledali ti ljudi? Kakvi su bili njihovi životi?"  To je težak proces, pogotovo ukoliko se proučavaju događaji iz razdoblja Drugog svjetskog rata.

Upravo zato učenici osmih razreda naše Škole u pratnji svojih učitelja posjetili su u petak, 16. veljače 2024. godine Kastav i Lipu kako bi kroz terensku nastavu učili o Drugom svjetskom ratu na području našeg kraja i usvojili životnu lekciju - sloboda i mir, ravnopravnost i tolerancija, najbolja je zaštita od zla koje ratovi donose jučer, danas, sutra.

Naši osmaši su najprije posjetili Kastav gdje su ih dočekali djelatnici Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja (PPMHP) uz čiju je suradnju realizirana terenska nastava. Obilazak Kastva započeo je na gradskom groblju gdje su obišli spomenik poginulim antifašističkim borcima Kastavštine u Drugom svjetskom ratu koji su svoje živote dali u borbi protiv fašističkih i nacističkih okupatora. Nakon toga učenici su se upoznali s povijesnom baštinom Kastva – Crekvinom, župnom crkvom sv. Jelene, trgom Lokvina. Na kraju boravka u Kastvu posjetili su  Muzejsku zbirku Kastavštine i saznali mnogo zanimljivosti o povijesti toga kraja od najranijih vremena i borbi za očuvanje hrvatskog identiteta kroz školstvo. Djelatnici PPMHP posebno su dali naglasak dijelu zbirke posvećenom razdoblju neposredno prije i tijekom Drugog svjetskog rata.

(fotogalerija)

Terenska nastava nastavila se u Memorijalnom centru Lipa pamti koji djeluje u sklopu PPMHP-a, a skrbi o memorijalnoj baštini stradanja mjesta Lipa i čuva trajno sjećanje na tragičnu nedjelju 30. travnja 1944. godine. Toga dana nacistički su zločinci pogubili 269 njenih mještana, među kojima 96 djece u dobi od 7 mjeseci do 18 godina. Većinu žrtava nacisti su najprije zatvorili u jednu od kuća na kraju mjesta gdje su ih potom žive zapalili. U velikom zlu koje je toga dana zadesilo Lipu uništeno je i svih 87 stambenih i 85 gospodarskih objekata u selu.

Učenici su najprije pogledali dokumentarni film „Dan kada je Lipa umrla“  u kojemu su prikazana svjedočanstva rijetkih preživjelih stanovnika koji su imali sreću da se toga dana nisu nalazili u selu. Uz stručno vodstvo i zanimljiva tumačenja kustosice muzeja učenici 8.a i 8.b razreda imali su priliku razgledati stalni postav Memorijalnog centra s memorijalnom sobom u kojoj su na stiliziranim kućnim brojevima - simbolima domova stradalih obitelji, popisana imena i godine rođenja svih ubijenih. Upoznali su se i sa zbirkom starih alata koje su nekad Lipljani koristili u poljoprivrednim radovima. Prošetali su se Lipom te posjetili ostatke kuće u kojoj je većina mještana bila pogubljena. Na tom mjestu danas se nalazi spomen kosturnica. Nakon što su se upoznali sa stradanjem Lipe, za učenike je organizirana tematska radionica učenja prošlosti kroz uživljavanje na kojoj su morali osmisliti svjedočanstvo osoba koje su bili uključeni u tragične događaje iz travnja 1944. godine. Iako zadatak nije bio lagan, naši učenici bili su vrlo uspješni u sastavljanju uradaka te su nakon prezentacije zaslužili velike pohvale kustosice muzeja.

Nakon kraćeg odmora u Lipi, puni pozitivnih dojmova, novih znanja i informacija učenici su se u popodnevnim satima vratili na Vojak.

Zahvaljujemo djelatnicima PPMHP na stručnom vodstvu i višegodišnjoj suradnji u provedbi terenske nastave.

Fotografije s terenske nastave možete pogledati u priloženoj fotogaleriji.


Osnovna škola "Vladimir Gortan" Rijeka