2019-11-10 10:42:08
Osmaši posjetili VukovarU sklopu programa MCDR Vukovar učenici osmih razreda naše Škole proveli su dva dana na terenskoj nastavi u Gradu-heroju i njegovoj okolici.
Učenici 8.a, 8.b i 8.c razreda u pratnji razrednika sudjelovali su od 7. do 8. studenog 2019. godine na terenskoj nastavi u organizaciji Memorijalnog centra domovinskog rata Vukovar.
Dvodnevni program MCDR Vukovar započeo je u četvrtak, 7. studenog 2019. polaskom iz Rijeke u 3 sata ujutro. Nakon šestosatne vožnje, učenici su stigli u Vukovar, gdje su u prostorima vojarne 204. vukovarske brigade tj. hostela Dubrovnik imali priliku poslušati dva predavanja. Prvo predavanje, o uzrocima i početcima Domovinskog rata, održala je djelatnica MCDR Vukovar, dok je drugo, o Vukovarskoj bitci održao časnik Oružanih snaga RH. Nakon predavanja uslijedio je ručak. Poslije ručka, posjetili smo, uz stručnu pratnju vodiča Gradski muzej Vukovar i Muzej vučedolske kulture. Gradski i vučedolski muzej su čuvari raznolike i bogate kulturne baštine vukovarskog kraja. Učenicima je predstavljena zbirka Gradskog muzeja Vukovar koja se nalazi u dvorcu Eltz (izgrađen u barokno-klasicističkom stilu 18. stoljeća). U vrijeme Domovinskog rata dvorac je u potpunosti uništen, da bi prije nekoliko godina bio otvoren posjetiteljima nakon dugogodišnje obnove. Vodstvo u Muzeju grada Vukovara i u Muzeju vučedolske kulture odradili su kustosi tih ustanova. Nakon toga učenici su se smjestili u svoje spavaonice u hostelu Dubrovnik. Do večere osmašima je omogućeno slobodno vrijeme koje su iskoristili za individualno razgledavanje barokne jezgre grada. U večernjim satima organizirana je disco-večer, nakon koje je uslijedio povratak u hostel i noćenje.
(kliknuti na fotografiju za uvećanje)
Drugog dana programa (petak, 8. studenog) učenici su posjetili, uz pratnju vodiča, župnu crkvu sv. Filipa i Jakova u Vukovaru. Ova građevina doživjela je velika razaranja u Domovinskom ratu, a danas je gotovo u potpunosti obnovljena. Kao spomen na okupatorsko razaranje, kapela Gospe Žalosne konzervirana je u stanju kako je izgledala 1991. godine. Nakon toga uslijedio je obilazak memorijalnih lokacija na širem području grada Vukovara. Prvo smo obišli Mjesto sjećanja – Vukovarsku bolnicu ’91. iz koje je nakon okupacije na pogubljenje odvedeno 267 ranjenika. Sljedeća odredišta naše posjete bili su Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata u Vukovaru, Masovna grobnica i Spomen-dom Ovčara te Vodotoranj kao simbol hrabrog otpora hrvatskih branitelja s Mitnice. Obilazak smo završili posjetom Trpinjskoj cesti zvanoj Groblje tenkova čijom je obranom rukovodio legendarni Blago Zadro te Spomen-domu hrvatskih branitelja na istoj cesti. U povratku do hostela prošli smo pored razrušene zgrade Borovo commercea (u vrijeme rata pomoćne bolnice) te mjesta gdje je počinjao Kukuruzni put – „Put spasa.“ Prije ručka uslijedio je obilazak kompleksa vojarne 204. vukovarske brigade u pratnji časnika Oružanih snaga RH, koji je učenike upoznao s opasnostima mina, ali i maketama-rekonstrukcijama srpskih logora Stajićevo i Begejci u kojima su brojni Vukovarci nakon pada grada bili zatočeni. Nakon okrijepe uputili smo se do rodne kuće hrvatskog nobelovca Lavoslava Ružičke u kojoj je održano završno predavanje – tzv. Škola mira. Nadahnuto predavanje o važnosti mira za dobrobit čovječanstva održala je dočasnica Oružanih snaga, poslije kojega se održao kviz znanja za učenike. Ekipa naše Škole pokazala je solidno znanje o Vukovaru te osvojila 4. mjesto u kvizu. U dobroj atmosferi oprostili smo se od Grada-heroja i autobusom uputili u Rijeku, u koju smo stigli oko 22.45 sata.
|