Sedmaši u Lici

Sedmi razredi naše Škole na svojoj jednodnevnoj izvanučioničkoj nastavi otkrivali su prirodne ljepote i baštinu Like.

Učenici sedmih razreda 29. svibnja 2024. godine su u pratnji svojih razrednica otputovali u Liku. U pitoresknom ličkom selu Krasno posjetili su Muzej šumarstva – prvi interpretacijski centar Hrvatskih šuma, otvoren u mjestu u kojem je prva šumarija na hrvatskom tlu otvorena davne 1765. godine. Učenici su mogli saznati o povijesti uređivanja i uzgajanja šuma, rasadničarske proizvodnje, vidjeti stara transportna sredstva, šumarske karte, fotografije, pisane dokumente, stručnu literaturu kao i trofeje divljači koja obitava na ovom prostoru.

(fotografija)

Glavno mjesto posjeta bila je Kuća Velebita, centar za posjetitelje Nacionalnog parka Sjeverni Velebit u kojoj su sklopu radionice o meteorologiji mogli naučiti kako nastaje bura te kakve sve vremenske prilike i neprilike mogu zadesiti posjetitelje Velebita.  Saznali smo također više o prilagodbi živog svijeta na ekstremne vremenske prilike kakve vladaju na vrhu planine. Pomoću animacija, fotografija i video materijala vidjeli smo kako od taloženja do izdizanja nastaju planine te vidjeti i opipati izvorne izložbe stijena, a pomoću VR naočala ušli smo u virtualnu stvarnost i doživjeli šetnju okolišem netaknute prirode te doživjeli kako bi bilo sresti ljutog medvjeda (i najhrabriji su se prestrašili).

Vožnja posebnim liftom demonstrirala nam je kako izgleda spuštanje u Lukinu jamu, a izložba speleološke opreme pojasnila nam je koliko je težak rad speleologa (samo njegova oprema teška je 40 kg),

Put nas je dalje odveo u Otočac gdje smo se nakon opuštajuće šetnje uz Gacku okrijepili ručkom u lokalnom restoranu, a nakon toga posjetili Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo „Bogdanić Helena“ gdje smo saznali još malo o životu u Lici i o proizvodnji zdravih sokova i marmelada od kadulje, aronije i koprive.

Puni dojmova u Rijeku smo se vratili u ranim večernjim satima.

Fotorafije s izleta možete pogledati u fotogaleriji.

objavio: Dinko Benčić   datum: 16. 6. 2024.

« Srpanj 2024 »