preskoči na sadržaj
Vijesti

Osmaši posjetili Vukovar

U sklopu programa MCDR Vukovar učenici osmih razreda naše Škole proveli su dva dana na terenskoj nastavi u Gradu-heroju i njegovoj okolici.

 

 

Učenici 8.a i 8.b razreda u pratnji učitelja sudjelovali su od 22. do 23. rujna 2022. godine na terenskoj nastavi u organizaciji Memorijalnog centra domovinskog rata Vukovar.

Dvodnevni program MCDR Vukovar započeo je u četvrtak, 22. rujna 2022. polaskom iz Rijeke u 5.15 sati. Nakon šestosatne vožnje, učenici su stigli u Vukovar, točnije u prostore vojarne 204. vukovarske brigade, tj. hostela Dubrovnik. Nakon okrijepe uslijedio je obilazak kompleksa vojarne 204. vukovarske brigade u pratnji časnika Oružanih snaga RH. Učenici su mogli razgledati izložene vojno-tehničke eksponate i upoznati se s opasnostima mina, ali i maketama-rekonstrukcijama srpskih logora Stajićevo i Begejci u kojima su brojni Vukovarci nakon pada grada bili zatočeni. Poslije toga uslijedilo je predavanje djelatnika MCDR Vukovar o Domovinskom ratu. Nakon predavanja učenici su se smjestili u spavaonice i krenuli u razgledavanje jednog od važnih simbola obrane Vukovara - Vodotornja. Do večere osmašima je omogućeno slobodno vrijeme za zasluženi odmor. U večernjim satima organizirana je disco-večer, nakon koje je uslijedio povratak u hostel i noćenje.

(kliknuti na fotografiju za uvećanje)

Drugog dana programa (petak, 23. rujna) učenici su posjetili, uz pratnju vodiča, župnu crkvu sv. Filipa i Jakova u Vukovaru. Ova građevina doživjela je velika razaranja u Domovinskom ratu, a danas je gotovo u potpunosti obnovljena. Kao spomen na okupatorsko razaranje, kapela Gospe Žalosne konzervirana je u stanju kako je izgledala 1991. godine. Nakon toga uslijedio je obilazak memorijalnih lokacija na širem području grada Vukovara. Prvo smo obišli Trpinjsku cestu zvanu Groblje tenkova čijom je obranom rukovodio legendarni Blago Zadro te Spomen-dom hrvatskih branitelja na istoj cesti. Prošli smo pored razrušene zgrade Borovo commercea (u vrijeme rata pomoćne bolnice) te mjesta gdje je počinjao Kukuruzni put – „Put spasa.“ Nakon toga posjetili smo Mjesto sjećanja – Vukovarsku bolnicu ’91. iz koje je nakon okupacije na pogubljenje odveden 261 ranjenik. Sljedeća odredišta naše posjete bili su Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata u Vukovaru te Masovna grobnica i Spomen-dom Ovčara, nakon čega su se učenici vratili na ručak u hostel. Nakon okrijepe uputili smo se do rodne kuće hrvatskog nobelovca Lavoslava Ružičke u kojoj je održano završno predavanje – tzv. Škola mira. Nadahnuto predavanje o važnosti mira za dobrobit čovječanstva održao je časnik Oružanih snaga, poslije kojega se održao kviz znanja za učenike. Ekipa naše Škole, koje su činili Anja Sabalić (8.a) i Daniel Čiča (8.b) pokazala je odlično znanje znanje o Vukovaru te osvojila 2. mjesto u kvizu.

Nakon Škole mira, posjetili smo, uz stručnu pratnju vodiča Gradski muzej Vukovar i Muzej vučedolske kulture. Gradski i vučedolski muzej su čuvari raznolike i bogate kulturne baštine vukovarskog kraja. Učenicima je predstavljena zbirka Gradskog muzeja Vukovar koja se nalazi u dvorcu Eltz (izgrađen u barokno-klasicističkom stilu 18. stoljeća). U vrijeme Domovinskog rata dvorac je u potpunosti uništen, da bi prije nekoliko godina bio otvoren posjetiteljima nakon dugogodišnje obnove. Vodstvo u Muzeju grada Vukovara i u Muzeju vučedolske kulture odradili su kustosi tih ustanova. Nakon razgledavanja ta dva muzeja u dobroj atmosferi oprostili smo se od Grada-heroja i autobusom  stigli u Rijeku oko 23 sata.



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Dinko Benčić   datum: 25. 9. 2022.

Kontakt

OŠ "VLADIMIR GORTAN"

Prilaz Vladimira Gortana 2

51 000 RIJEKA

 

tel. / fax: 051 / 218 749

e-mail: ured@os-vgortan-ri.skole.hr

 


Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji


Tražilica

Korisni linkovi
Nastava na daljinu

Škola
 • Eudict - riječnik
 • Carnet
 • MZOS
 • Portal edu.hr

Dnevni tisak


Arhiva dokumenata




preskoči na navigaciju