Izložbom Memorijalnog centra "Lipa pamti" u OŠ "Vladimir Gortan" obilježen Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti

Kako bi se osvijestilo naše mlađe generacije o važnosti mira, tolerancije i nenasilja, naša Škola je ugostila izložbu Memorijalnog centra "Lipa pamti" posvećenu stradanju mjesta Lipe u kojem je tijekom Drugog svjetskog rata počinjen jedan od najgorih zločina nad civilnim stanovništvom.

Lipa, maleno mjesto u općini Matulji, nalazi se tik uz granicu sa Slovenijom. Ovo selo ne bi ni po čemu bilo posebno da u njemu krajem Drugog svjetskog rata nacistički zločinci nisu počinili stravičan zločin nad nedužnim civilnim stanovništvom.  U nedjelju, 30. travnja 1944. godine na osobito okrutan način pogubljeno je 269 Lipljana, među kojima 96 djece u dobi od 7 mjeseci do 18 godina. Većinu žrtava nacisti su najprije zatvorili u jednu od kuća na kraju mjesta gdje su ih potom žive zapalili. U velikom zlu koje je toga dana zadesilo Lipu uništeno je i svih 87 stambenih i 85 gospodarskih objekata u selu.

U svrhu edukacije učenika o temi holokausta i zločina protiv čovječnosti u Drugom svjetskom ratu, u utorak, 30. siječnja 2018. godine Osnovna škola "Vladimir Gortan" ugostila je ilustriranu izložbu "Lipa" Memorijalnog centra "Lipa pamti."  Na taj način i naša Škola se uključila u obilježavanje Dana sjećanja na žrtve holokausta. Ovom izložbom, koja je po prvi put gostovala u jednoj osnovnoj školi, nastavljena je suradnja s muzejem u Lipi. Također, za učenike osmih razreda održano je i predavanje s projekcijom filma posvećenog stradanju Lipe koje je za naše osmaše održala kustosica muzeja Vana Gović.

Tijekom dana izložba je bila otvorena za građanstvo i pobudila je velik interes svih učenika, učitelja i posjetitelja Škole.

Zahvaljujemo se kustosici Gović i Memorijalnom centru "Lipa pamti" na uspješno ostvarenoj suradnji i dojmljivoj izložbi koja je obogatila prostor naše Škole, a ujedno nas i podsjetila na veliku odgovornost svakog pojedinca za očuvanje mira danas, sutra i zauvijek.

Opširnije o gostovanju izložbe možete pročitati i na mrežnim (link) i facebook stranicama (link) Memorijalnog centra "Lipa pamti.

Fotografije možete pogledati u priloženoj fotogaleriji.

objavio: Dinko Benčić   datum: 30. 1. 2018.

« Ožujak 2024 »