Karlovačka avantura

Učenici trećih razreda naše Škole prošlog petka posjetili su Stari grad Dubovac – Branič-kulu te slatkovodni akvarij Aquatiku.

U petak, 28. rujna  2018. učenici 3.a i 3.b razreda uputili su se na izvanučioničku nastavu u Karlovac.

(kliknuti na fotografiju za uvećanje)

Na brežuljku iznad grada Karlovca  posjetili smo  Stari grad Dubovac koji  ime nosi po hrastovoj šumi koja je okruživala dvorac.  Popeli smo se na Branič-kulu i s njenog vidikovca uživali u  prekrasanom pogledu  na grad Karlovac.

Kustos muzeja   upoznao  nas je s  poviješću dvorca  i stalnom izložbom koja je u njemu postavljena.

Na prapovijesnom humku povrh Kupe na 185 metara nadmorske visine smještena je gradina Dubovac. Slikoviti dvorac iz 13. stoljeća predstavlja jedan od najljepših i najbolje sačuvanih spomenika feudalnog graditeljstva Hrvatske. Premda je nastao mnogo ranije, prvi put se spominje tek 1339. godine i to u povijesnim crkvenim spisima. Od 14. st. njime gospodare različite plemićke obitelji. Posebno se ističu Frankopani u čijem je vlasništvu dobio i svoj današnji izgled renesansnog kaštela s gotičkim elementima. Stari grad je kroz povijest promijenio brojne uloge, te je prošao razne transformacije i obnove, a danas predstavlja atraktivno turističko izletište, te pruža mogućnost obilaska unutrašnjosti, penjanja na vidikovac i posjeta muzejskoj izložbi u najvišoj kuli.

Nakon obilaska dvorca, za učenike je organizirana radionica mačevanja  pod stručnim vodstvom, a zatim  je organiziran  mali turnir u kojem su učenici mogli pokazati svoje  mačevalačke vještine.

Nakon toga slijedilo je spuštanje u  grad Karlovac i posjet slatkovodnom akvariju Aquatika kroz koji nas je vodio stručni vodič.

U tunelu, u kojem su nas pratili zvukovi vode, vidjeli smo mnogo riba koje  obitavaju  u rijekama  cijele Hrvatske.  Putem kroz Aquatiku imali smo stručno vodstvo.  Saznali  smo mnogo različitih  zanimljivosti o slatkovodnim ribama.

Nakon posjete slatkovodnom akvariju uputili smo se u jedan od lijepih karlovačkih parkova gdje su naši učenici igrom ispunili slobodno vrijeme.

Kući smo se vratili prepuni dojmova.

objavio: Dinko Benčić   datum: 2. 10. 2018.