Jednodnevna izvanučionička nastava učenika osmih i šestih razreda

Osmi i šesti razredi naše Škole na svojoj jednodnevnoj izvanučioničkoj nastavi otkrivali su prirodne ljepote Gorskog kotara i upoznali se s velikom ostavštinom dvaju velikana hrvatske književnosti - Ivana Gorana Kovačića i Ivane Brlić-Mažuranić.

Učenici 6.a, 6,b, 8.a i 8.b razreda u pratnji svojih učitelja, 29. svibnja 2024. godine posjetili su Golubinjak, Lukovdol i Ogulin.

Prvo odredište naših učenika bila je park-šuma Golubinjak, jedno je od omiljenih izletišta u Gorskom kotaru. Nalazi se nedaleko Lokava, a obuhvaća više od 50 hektara zaštićenog područja. Osmaši i šestaši imali su priliku obići Ledenu i Golubinju špilju, otvor Paklena vrata, Kraljicu šume – divovsku jelu staru preko 250 godina, šetati se šumom te uživati u sportskim aktivnostima na prostranoj livadi i sportskim terenima.

Nakon trosatnog boravka u Golubinjaku, Gortanovci su se uputili u slikovito goransko mjesto Lukovdol, gdje se rodio jedan od velikana hrvatske književnosti - Ivan Goran Kovačić. U Lukovdolu nalazi se memorijalni muzej posvećen trajnom čuvanju sjećanja na život i djelo tog našeg književnika.

U ime muzeja, učenike je srdačno je dočekao kustos Predrag Milošević, koji ih je u suradnji s učiteljima proveo muzejom. Prolazeći kroz zanimljivu muzejsku zbirku, šestaši i osmaši imali su priliku poslušati kratak osvrt o povijesnoj i književnoj ulozi tog velikog hrvatskog književnika, koji je kao partizanski borac nastradao u okolici Foče u Bosni i Hercegovini, gdje su ga ubili četnici.

Osim muzeja učenici su obišli amfiteatar (u kojemu se svake godine održava program poznatog književnog natječaja za mlade pisce "Goranovo proljeće") i posljednje Goranovo počivalište sa spomenikom. Kao uspomenu na svojih osam godina provedenih u Školi, 8.a i 8.b svoj su posjet Lukovdolu ovjekovječili zajedničkom fotografijom u amfiteatru.

Na odlasku iz Lukovdola, Gortanovci su se zahvalili kustosu na gostoprimstvu, a on ih je pozvao da još koji put navrate u Lukovdol.

Posljednje odredište izvanučioničke nastave bio je grad Ogulin - zavičaj bajki. Učenici šestih razreda su prije razgleda grada potražili okrijepu u restoranu Kod Ive koji se nalazi uz jezero Sabljaci, dok su osmaši imali priliku samostalno se prošetati centrom Ogulina, razgledati s vidikovca Đulin ponor i Frankopanski kaštel te provesti slobodno vrijeme u druženju. Nakon odmora, učenici su uz stručno vodstvo posjetili multimedijalni centar "Ivanina kuća bajke" i obogatili svoje znanje o bajkama najznačajnije hrvatske spisateljice bajki Ivane Brlić-Mažuranić, kao i o bajkama brojnih drugih hrvatskih i svjetskih bajkopisaca. Učenici su u tom jedinstvenom  interaktivnom muzeju aktivno sudjelovali u zanimljivoj prezentaciji koju su vodili djelatnici centra.

Završetkom programa u "Ivaninoj kući bajke", Gortanovci su se uputili natrag u Rijeku, gdje su umorni, ali prepuni pozitivnih dojmova, stigli oko 19 sati.

objavio: Dinko Benčić   datum: 1. 6. 2024.

« Srpanj 2024 »